APA Green / Publikacje

Green Building Certification Institute (GBCI) nagrodził projekt Alchemia w Gdańsku prestiżowym precertyfikatem LEED

22.01.2014, 10:09

31 stycznia 2012 Green Building Certification Institute (GBCI) nagrodził projekt Alchemia w Gdańsku prestiżowym precertyfikatem LEED. Budynek Alchemia, którego inwestorem jest firma Torus, jest pierwszym w tej części Polski z precertyfikatem LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

„Przyznanie przez GBCI precertyfikacji na najwyższym, platynowym poziomie traktujemy z jednej strony jako uznanie naszej dbałości o budowanie w sposób świadomy i zrównoważony, z drugiej jako niezwykłe wyzwanie. Wyznaczając nowe standardy w zakresie planowania, projektowania i budowy zielonych budynków, stale monitorujemy poziom kosztów inwestycji. To trudne zadanie, zwłaszcza na tak wymagającym rynku, jakim jest rynek powierzchni biurowych w naszym regionie. Miarą naszego sukcesu jest zatem nie tylko poziom precertyfikacji, zaawansowanie technologiczne budynku, ale również jego dostępność dla potencjalnych klientów.” – mówi Maciej Brożek, Dyrektor ds. Komercjalizacji inwestora Alchemii – firmy Torus.

„Powstający projekt Alchemii to wyzwanie dla całego zespołu projektowego. Pomimo dość dużego doświadczenia, jakie nasza pracownia ma w projektowaniu budynków zrównoważonych, nie udałoby się osiągnąć tak wysokiego poziomu precertyfikacji LEED bez wspólnej pracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego oraz doświadczonego konsultanta LEED, pracujących razem już na etapie koncepcji architektonicznej. Przed inwestycją stoi jeszcze wiele wyzwań wynikających z wymogów LEED, jakimi są etap budowy i użytkowania budynku, w którym również bardzo istotne jest zaangażowanie wykonawcy. Przekonana jestem jednak, że efekt tej ciężkiej pracy spotka się z dużą satysfakcją u przyszłych użytkowników budynku, którzy będą mieli do dyspozycji zdrowe i komfortowe wnętrze w budynku funkcjonującym zgodnie z najlepszymi praktykami zrównoważonego rozwoju” – mówi Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt z pracowni APA Wojciechowski Architekci.

Więcej: http://www.biura.pl/pl/artykul/1504/gdanska-alchemia-uzyskala-platynowy-precertyfikat-leed

Projekty

więcej »