Aktualności

Uwaga! Budynek poszukuje swojej historii

29.11.2016, 14:10

Drodzy Państwo,

Jednym z aktualnie prowadzonych w naszym biurze architektonicznym tematów jest rewitalizacja zabytkowej kamienicy Karola Juliusza Mintera położonej w Warszawie przy ulicy Sierakowskiego 4 w Porcie Praskim. W projektowanym budynku będzie znajdował się Hotel Praski. Ideą przewodnią dla nowego obiektu (w skład którego będzie wchodziła Kamienica) jest skonstruowanie ram urbanistycznych dla budynku istniejącego, w nowoczesnej i minimalistycznej formie. Nowa bryła stanowić będzie uzupełnienie, a nie konkurencję dla Kamienicy, jednocześnie będzie się charakteryzować wysoką jakością architektury.

Od powstania w 1860 do chwili obecnej, Kamienica Mintera  zmieniała wielokrotnie właścicieli. Ulegała licznym przebudowom, pełniła różne funkcje (w budynku funkcjonowało między innymi Gimnazjum Praskie, którego kontynuacją jest dzisiejsze liceum ogólnokształcące im. Władysława IV przy Alei Solidarności).

Z uwagi na wagę naszych prac prowadzących do odzyskania przez budynek dawnej świetności, poszukujemy wszelkich informacji ikonograficznych o budynku, jego mieszkańcach oraz użytkownikach z okresu świetności obiektu czyli od ok. 1860 roku do wybuchu II wojny światowej.

Podczas poszukiwań w ubogich w tym zakresie Archiwach Państwowych, obraz historii budynku wciąż wydaje się niepełny. Jesteśmy przekonani, że jest na świecie ktoś, kto potrafi opowiedzieć nam o nieznanych przedwojennych faktach z historii tego wspaniałego obiektu. Być może, jest on również w posiadaniu archiwalnych materiałów, które są w stanie zaprezentować Kamienicę Mintera w czasach jej świetności. Świetności, którą my mamy zamiar przywrócić.

Zwracamy się zatem do Państwa z prośbą o przeszukanie archiwów własnych jak i zastanowienie się czy któryś ze znajomych posiada może jakiekolwiek informacje mogące dla nas okazać się cenne.

Zgromadzona ikonografia ma szansę znacząco wpłynąć na finalny kształt oraz charakter ciekawego budynku dla prawobrzeżnej Warszawy, którym będzie Hotel Praski w Porcie Praskim. Mamy nadzieję, że Kamienica Mintera niedługo ponownie stanie się jedną z wizytówek prawobrzeżnej Warszawy.

APA WOJCIECHOWSKI Architekci.

AktualnościAktualnościAktualności
 
Aktualności

Projekty

więcej »