Piszą o nas

Architektura jest ramą do życia

28.02.2018, 09:32

Z Szymonem Wojciechowskim (SZW) i Witoldem Dudkiem (WD) z pracowni APA Wojciechowski o budownictwie komercyjnym, artyzmie i porządnej architekturze rozmawiają Anna Szymańska i Paula Korona:

SZW: (…) Mamy więc szereg budynków, w których niski budżet jest swojego rodzaju pretekstem dla niechlujnego, bałaganiarskiego projektu, choć na szczęście mamy też przykłady budynków biurowych trzymających budżet i będących jednocześnie spokojną, dobrą architekturą. Oczywiście mamy w Polsce swoje arcydzieła - ale największą szansę na dołączenie do ich grona mają muzea, teatry itp., czyli minimalny procent tkanki urbanistycznej, budowany z pieniędzy budżetowych. Środowisko architektów naszym zdaniem traktuje działalność komercyjną dość lekceważąco, jako coś, co muszą robić dla chleba, podczas gdy tak naprawdę są twórcami i woleliby projektować coś z rozmachem, do konkursu… Oczywiście miło jest takie rzeczy projektować - ale my, wychowując w naszym biurze architektoniczną młodzież staramy się jej wpoić, że każdy temat powinien być traktowany równorzędnie. Jesteśmy architektami komercyjnymi – i jesteśmy z tego dumni. (…)

WD: Ja bym powiedział, że młody człowiek, który kończy studia na wydziale architektury jest artystą nawet w 100%, ale gdy zaczyna pracować, musi w tym artyzmie pozostawić trochę miejsca na pozostałe elementy. Artyzm jest w każdym architekcie, głęboko w to wierzę, ale siła tego artyzmu weryfikowana jest w walce obronnej przeciwko budżetom, konstruktorom, strażakom – i w dużej mierze od osobowości architekta zależy ile tego artyzmu w projekcie obroni.(…)

Tekst: Sto Journal, 2/2017

Cały wywiad do pobrania TUTAJ (format PDF)

Projekty

więcej »