Po godzinach / Hobby

Kula wertykalna

01.10.2015, 10:21

‘Kula wertykalna’ tak można nazwać niesamowitą, a zarazem idealną formę jaką tworzy ze sobą mech torfowiec oraz moje ulubione sukulenty :)

Dzięki splecionego ze sobą (za pomocą żyłki albo sznurka) mchu torfowca powstaje piękna kula, w którą można bezpośrednio sadzić rośliny - nie tylko sukulenty, mogą to być również storczyki, paprocie czy oplątwy. Te ostatnie to rośliny, które są bardzo łatwe w uprawie, a to dlatego, że są epifitami (mieszkają  na konarach drzew czy w ich gałęziach), niewymagającymi podłoża z gleby.

Taka kula z mchu torfowca jest bardzo łatwa w uprawie, gdyż torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę, zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze do rozwoju rośliny, utrzymuję optymalną wilgotność podłoża i przez długi czas pozostaję mokry. Dzieje się tak dzięki jego budowie liści – posiada dwa rodzaje komórek, jedne odpowiedzialne za proces fotosyntezy, drugie za gromadzenie wody.

Taka kula jest bardzo trwała, a dzięki torfowcu pozwala roślinom przetrwać wiele sezonów.

Jej podlewanie jest również bardzo proste. Wystarczy cała kulę zamoczyć np. w wiaderku z wodą, tak aby zanurzyła się ona cała (wraz z zasadzonymi tam roślinkami) i poczekać kilka minut, aż mech wchłonie wodę. Można również ją zraszać, ale to zależy już od posadzonego gatunku rośliny w kuli.

Kule możemy robić różnej wielkości - małe, średnie czy duże. To jaką wielkość chcemy uzyskać zależy od Nas samych.

Ich spektakularny wygląd na pewno zwróci uwagę wszystkich – nie tylko miłośników roślin! Katarzyna Myczkowska, architekt krajobrazu.

Po godzinach / HobbyPo godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby
 
Po godzinach / HobbyPo godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby
 
Po godzinach / HobbyPo godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby
 
Po godzinach / HobbyPo godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby
 
Po godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby

Projekty

więcej »