Apartamenty Dobra 32
Rok 2021
Klient Powiśle BJK
Lokalizacja Warszawa
Powierzchnia 4000 m2
Status ukończony
Kategoria Mieszkaniowe

Apartamenty Dobra 32 to zlokalizowana na zbiegu ulicy Zajęczej i Dobrej nowoczesna inwestycja mieszkaniowa w jednej z najmodniejszych części Śródmieścia. Budynek „wyrósł” w samym sercu trwającej od kilku lat rewitalizacji tej części Powiśla w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, Biblioteki Uniwersyteckiej, tymczasowego pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Elektrowni Powiśle. Nowatorski architektonicznie geometryczny apartamentowiec doskonale komponuje się z zabudową Powiśla. Unikalne ażurowe zadaszenie, stonowana paleta barw, przeszklone elewacje tworzą jedyną w swoim rodzaju bryłę budynku. Projekt oryginalnej konstrukcji to autorska koncepcja pracowni APA Wojciechowski Architekci. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była spółka deweloperska Powiśle BJK. 

Architektom zależało na tym, aby narożnik budynku wyrzeźbiony został niczym szlachetny kamień. Zależało im przy tym na skojarzeniu z uformowaną przez naturę prostą i wielopłaszczyznową strukturą kryształu, przejrzystą geometrią ścian. Budynek charakteryzuje się stonowaną kolorystyką, współgrającą z sąsiednimi budynkami biurowymi oraz subtelnością detali. Duże przeszklenia elewacji od strony ulicy zostały wycofane w głąb balkonów, uzyskując dodatkową zewnętrzną powłokę w postaci stałych i przesuwnych ażurowych paneli chroniących wnętrza przed nadmiernym słońcem i przegrzewaniem.

Bryła budynku jest podzielona na trzy elementy o bardzo wyrazistym charakterze: wycofany i rozświetlony parter, powtarzalne piętra formujące starannie zaplanowaną bryłę i unoszącą się nad nimi trójwymiarową konstrukcję ażurowego zadaszenia. Wysokość elewacji od strony ulicy Zajęczej i Dobrej została dopasowana do budynków w bezpośrednim sąsiedztwie oraz wpisuje się w architektoniczny krajobraz Powiśla.

Ażurowe zadaszenie nosi się nad najwyższą kondygnacją mieszkalną. Poza wspominaną funkcją urbanistyczną i estetyczną, pełni ono przede wszystkim funkcję praktyczną - pokryte siatką cięto-ciągnioną, zapewni lekkie zacienienie obszernym tarasom dostępnym z dwóch najwyżej położonych apartamentów. Natomiast jego trójwymiarowa geometria, podzielona na trójkątne elementy, nachylone pod różnymi kątami oraz lekko zadarte krawędzie nad narożnikiem i nad wschodnim krańcem budynku, spowodują dramatyczny efekt estetyczny, mogący kojarzyć się z połamaną formą wieńczącą naturalne kryształy lub zadaszeniami peronów stacji Powiśle autorstwa Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.

Gama materiałów została starannie dobrana w taki sposób aby stanowić stonowane tło dla rozrzeźbionej formy i detali fasad, a przy tym kojarzyć się z dobrą jakością, wytrzymałością, ale i wyrafinowaniem.

Wybór zastosowanych kolorów na fasadzie oscyluje będzie wokół odcieni grafitu i antracytu. Fasada uzyskała okładzinę kamienną oraz ze spieków o podobnej fakturze. Przesuwne panele elewacyjne, zadaszenie ażurowe nad budynkiem oraz inne niezbędne obróbki fasady i tarasów zostały wykonane z blach aluminiowych, lakierowanych w ciemnym kolorze. Okładzina kamienna parteru zostanie poprzetykana delikatnymi akcentami z blachy w kolorze złotym. Podobne wykończenie uzyskają barierki zwieńczające szklane balustrady na balkonach i tarasach.

Wysokość mieszkań to 292 cm - gwarantuje poczucie dużej przestrzeni oraz świadczy o wysokiej klasie apartamentu. Okna w każdym mieszkaniu są na pełną wysokość pomieszczeń. Sięgają od podłogi do sufitu dzięki czemu wewnątrz jest dużo światła, a także wyglądają imponująco. Wszystkie okna posiadają tłumienie akustyczne, które zapewnia ciszę w środku budynku. Dodatkowo, okna mają elektryczny system otwierania.

Apartamentowiec (posiadający 18 mieszkań) jest wyposażony w centralną klimatyzację, zamki elektroniczne do mieszkań, szybkobieżną windę oraz nowoczesny garaż podziemny na 23 samochody (na parterze zaplanowano zaawansowany system automatycznego parkowania samochodów natomiast na 2 poziomach garażu podziemnego znajdują się tradycyjne miejsca parkingowe.