Otwarcie hotelu Barceló Warsaw Powiśle sfinalizowało proces zagospodarowania wszystkich budynków tego wielofunkcyjnego projektu i jednocześnie wzmocniło również międzynarodową ekspansję Barceló Hotel Group (operator obiektu) w Europie Centralno-Wschodniej. Hotel posiada 151 pokoi, 6 nowoczesnych sal konferencyjnych, restaurację Etiuda, dwa ogólnodostępne bary, jeden z najpiękniejszych widoków na wschodnią panoramę Warszawy (wraz z Wisłą i mostami) prosto z zewnętrznego basenu na dachu, a przede wszystkim – unikalne wnętrza, które zaprojektowane zostały spójnie z koncepcją całego kompleksu.
Budynek hotelowy w naturalny sposób zamyka najbardziej wyeksponowany od strony Wisły fragment kompleksu Elektrowni Powiśle. Narożny „zamek w architekturze” został osiągnięty poprzez starannie przemyślaną kompozycję brył i materiałów. Zarówno kolory, proporcje, jak i detale są w budynku hotelu spójne z projektem Elektrowni Powiśle – cały obiekt stanowi konsekwentną i jednorodną kompozycję funkcjonalno-przestrzenną. Istotne elementy architektury hotelu to przeszklony łącznik, dzięki któremu wyeksponowano historyczną ścianę sąsiedniego budynku D3, basen na dachu, a także tzw. „gwizdek” na parterze, umożliwiający swobodne przejście dziedzińcem Elektrowni Powiśle.
Wnętrza Barceló Warsaw Powiśle powstały dzięki połączeniu industrialnego stylu charakterystycznego dla całej inwestycji z elementami nawiązującymi do czasów początku XX wieku w Warszawie oraz atmosfery hoteli hiszpańskiej sieci.
Założeniem projektowym dla lobby wejściowego, recepcji i strefy wypoczynkowej z przylegającą biblioteką było nie tylko otwarte i ciepłe przyjęcie gości hotelowych, ale także harmonijne współgranie z otoczeniem hotelu, podkreślające widoki na historyczną oraz nową tkankę urbanistyczną Powiśla. Elegancki i nastrojowy drink bar na parterze zaprasza nie tylko klientów obiektu, ale także inne osoby odwiedzające Elektrownię Powiśle, jest doskonale widoczny z ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Zlokalizowane w przeszklonym narożniku parteru strefy lounge przy recepcji pozwalają na spokojne zanurzenie się w atmosferze miasta i podziwianie mostu Świętokrzyskiego. Z przytulnej strefy biblioteki industrialne kręte schody prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się strefa konferencji i główna restauracja hotelowa.
Materiały takie, jak cegła rozbiórkowa, metalowe siatki, czarna blacha walcowana i blacha ryflowana, perforowana oraz rdzawa, beton czy szkło ryflowane zostały zestawione z elementami, które nieco zmiękczają industrialne wykończenie, dodając wnętrzom elegancji. Na szczególną uwagę zasługują zabudowy z dębu oraz komfortowe meble w tkaninach i skórach wysokiej jakości.
W hotelu wykorzystano ciekawe artefakty związane z historią miejsca, oświetlenie wykonano z elementów rur, transformatorów i zaworów, w gablotach umieszczono dzienniki pracowników elektrociepłowni (z każdego dnia działalności zakładu, począwszy od 1953 roku), a także stare mierniki Brown Boveri, pochodzące z początków elektryczności.
Na ścianach umieszczono czarno-białe grafiki przedstawiające proces powstawania energii od transportu węgla windą węglową, poprzez turbinę do generatorów oraz zdjęcia Warszawy z początku XX wieku pokazujące przede wszystkim nadwiślańskie życie w tym okresie.
Na uwagę zasługuje również wystrój pokoi hotelowych – nawiązuje on do stylistyki części wspólnych hotelu. Charakterystycznym elementem są duże industrialne okna. Parapet umiejscowiony nieco powyżej podłogi pozwala na podziwianie zewnętrznych widoków z niemal każdego miejsca w pokoju.