Riverview
Rok 2020
Klient Vastint Poland
Lokalizacja Gdańsk
Powierzchnia 14 593 m2
Status ukończony
Kategoria Mieszkaniowe, Urbanistyczne

Riverview to siedem budynków mieszkalno-usługowych wzniesionych na zdewastowanym terenie byłych zakładów mięsnych. Dwoistość starego Gdańska - mieszczański eklektyzm i hanseatycką architekturę portową odzwierciedlono w rozdrobnionych fasadach oraz ceglanych elewacjach i spadzistych dachach. Projekt wyróżnia staranna architektura krajobrazu i zrównoważone rozwiązania budowlane.

Zespół Riverview składa się z 7 budynków połączonych wspólnym dziedzińcem. W ich układzie urbanistycznym zaprojektowano liczne otwarcia, skierowane na Główne Miasto i Ołowiankę, jest dzięki temu lekki, przepływowy i miękko wpisuje się w sąsiedztwo, a jednocześnie w perspektywie ulicy tworzy wrażenie zwartej pierzei. Kompleks mieszkaniowy posiada także biura, zieleń i lokale usługowe, stawiając na dostępność pracy, usług i rekreacji w ramach miejsca zamieszkania. Jest również dobrze skomunikowany z centrum miasta. Mieszkania w Riverview są wykończone w standardzie „gotowe do zamieszkania” – jest to nowość na rynku mieszkaniowym w Polsce. To również pierwsze osiedle mieszkaniowe w Polsce, które otrzymało certyfikację LEED Gold.

Teren inwestycji mieści się w obszarze znajdującym się w rejestrze zabytków. Z uwagi na swoje wyjątkowe położenie oraz zalecenia planistyczne, projekt swym charakterem nawiązuje do historycznej zabudowy. Analizie poddano również to, jak sylweta Riverview wpisuje się w panoramę miasta z różnych punktów obserwacyjnych. Inspiracje do projektu zaczerpnięto z architektury hanzeatyckiej, a także z eklektycznej zabudowy mieszczańskiej. Projektantom zależało na stworzeniu zwięzłego i minimalistycznego detalu o wysokiej jakości wykonania, który stanowiłby o współczesności i ponadczasowości tej architektury. Na lokalność postawiono również w kwestii doboru materiałów – stąd współpraca z cegielnią z okolic Łodzi, dzięki której skrócono łańcuch dostaw. Z kolei przestrzeń wspólna osiedla została stworzona we współpracy ze studentami ASP w Gdańsku. Młodzi artyści zaprojektowali i wyprodukowali elementy małej architektury. Zielone tereny wspólne to bogactwo roślin. Dodatkowe masy ziemne dla drzew zapewniono, usypując delikatne pagórki wkomponowane w całość. Drzewa i ich planowana lokalizacja zostały wzięte pod uwagę przy projektowaniu płyty nad garażem podziemnym.

Korytarze widokowe od strony ul. Na Stępce otwierają panoramę na rzekę. Wewnętrzny dziedziniec został wyniesiony ponad poziom ulicy tak, by umożliwić doświadczanie nadrzecznego krajobrazu, a zarazem zapewnić prywatność mieszkańcom. Dla zapewnienia lepszego naświetlenia lokali, bryły budynków, w których znajdują się duże okienne przeszklenia, podzielono na część wyższą i niższą, tworząc kolejne plany o różnej wysokości. Konstrukcja budynków opiera się w dużej mierze na szkielecie żelbetowym. Mowa tu głównie o przegrodach zewnętrznych, które musiały zapewnić dobre możliwości kotwienia i przenieść ciężar fasad z pełną cegłą elewacyjną. Dachy wykonano w konstrukcji drewnianej, krokwiowej. Zastosowano trójwarstwowe fasady wentylowane, a jako okładzinę w większości kompleksu wykorzystano cegłę pochodzącą z polskiej cegielni o ponad 100-letniej tradycji. Dążenie projektantów do nowoczesnego ujęcia skutkuje minimalistycznym detalem o wysokiej jakości wykonania. Dachy pokryte są ceramiczną dachówką, o minimalistycznej, prostej, płaskiej formie. Obróbki blacharskie utrzymane są w stonowanej szarości. W całym projekcie zastosowano drewniane ramy okienne oraz pokrycia tarasów i balkonów z drewna wysokiej jakości.