Skyliner'21 / Warszawa, PL

31-05-2022

Skyliner

Skyliner to strzelisty, smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie. Wiele ostatnich pięter rzeczywiście chowa się w chmurach. Jego architektura wyróżnia się na tle innych wysokich budynków wokół Ronda Daszyńskiego. Wieża została osadzona w szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 metrów, co daje efekt oderwania od ziemi głównej części wysokiej i sprawia wrażenie płynięcia w powietrzu.

Przed 195-metrowym wieżowcem rozpościera się zielony plac miejski oparty na ściśle geometrycznej kompozycji 9 drzew–symboli. To przestrzeń publiczna spinająca węzeł komunikacyjny Towarowa/Prosta z rejonem 19. Dzielnicy.

Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hall stworzony w oparciu o żelbetową ścianę stanowi bardzo czytelne wejście do budynku. Szklaną ścianę holu przecinają schody, odwołujące się do Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta, komunikacji międzyludzkiej, wreszcie – otwartym miejscem, w którym będzie tętniło życie! Hall stanie się w zależności od potrzeby chwili: kawiarnią, miejscem spektakularnego pokazu mody, widownią wydarzenia teatralnego, pokazu kinowego czy galerią dzieł sztuki.

Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowy SkyBar, z którego będzie można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy. W przestrzeniach pięter powtarzalnych nie ma słupów pośrednich czy narożnych, co daje możliwość dowolnej aranżacji biur. Szklana elewacja o najwyższych parametrach termicznych i akustycznych cieszy swoją prostotą i znakomitymi proporcjami. Wysokościowiec powstał we w pełni zintegrowanym środowisku BIM. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – Michał Sadowski, Współwłaściciel, Wiceprezes, Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci